Mistras årsrapport 2007

Ladda hem eller beställ den här!

Miljömärkning under lupp
Miljömärkningen av olika varor tar fasta på så många olika kriterier att den inte alltid är vägledande för konsumenterna. Det blir svårt att göra...
Idéburet ledarskap

"Forskning för hållbar utveckling bygger på uthålligt ledarskap."

Dessa rader inleder en ny bok om ledarskap inom Mistras forskningsprogram.

Läs mer om boken »

Guide för att söka programfinansiering

Ladda ner:
Filer tillgängliga för nedladdning
Ikon som illustrerar filtyp Filnamn
PDF Guide att söka.pdf
Det krävs ett omfattande gemensamt arbete och engagemang - av hela den sökande gruppen - för att kunna skapa ett program med en egen Mistra-vision.

Mistras ansökningsprocess för program-finansiering är uppbyggd i flera olika steg. Det tar ungefär ett år att planera ett Mistra-program. Ibland kan planeringstiden vara ännu längre.

Nedan är en grafisk beskrivning av de olika stegen i ansökningsprocessen. Klicka på respektive steg för övergripande information, eller ladda ner hela guiden i faktarutan till höger för fullständig handledning. En tryckt version av guiden för att söka programstöd kan beställas här.

Steg 1: En programidé kan initieras antingen genom att Mistra utlyser planeringsanslag inom ett visst område av miljöstrategisk betydelse, eller genom att förslag initieras av forskare och/eller användare. Steg 2: Ansökan om planeringsanslag. För särskilda utlysningar anges sista ansökningsdag i utlysningen. Övriga ansökningar kan lämnas till Mistra när som helst under året; dock senast den 1 september om ert mål är ett beslut om programmet under nästkommande år. Steg 3: Mistras VD beslutar om planeringsanslag. Ansökan om planeringsanslag kan ibland behöva revideras innan VD fattar slutligt beslut. Steg 3: Mistras VD beslutar om planeringsanslag. Ansökan om planeringsanslag kan ibland behöva revideras innan VD fattar slutligt beslut. Steg 5: Inlämning av fullständig ansökan. Fullständig ansökan lämnas till Mistras senast den 1 april. Steg 6: Den fullständiga ansökan genomgår en internationell vetenskaplig peer review och en nyttoutvärdering. Steg 7: Mistras styrelse fattar beslut om alla fullständiga programansökningar vid sitt samman-träde i juni. Alla beslut fattas i konkurrens med andra programförslag. Den fullständiga ansökan kan behöva revideras innan Mistras styrelse fattar slutligt beslut. Steg 8: Vad händer sedan? Om Mistra beslutar att investera i ett program krävs en detaljerad arbets-plan för verksamheten, en så kallad programplan. Avtal för programmet sluts, liksom underavtal inom programmet.

6

.

Utvärdering av den fullständiga ansökan

Internationell vetenskaplig peer review. Den vetenskapliga peer review-gruppen sätts samman särskilt för varje utvärdering. Gruppen består av en svensk ordförande och två till fyra utländska forskare. Gruppen har en tvärvetenskaplig sammansättning inom programförslagets ämnesområden. Gruppens medlemmar granskar programförslaget var för sig och möts sedan på Mistras kontor i Stockholm under två till tre dagar för att författa en gemensam bedömningsrapport. Under sitt möte på Mistra träffar även peer review-gruppen företrädare för den sökande gruppen under en hearing, där peer review-gruppen får tillfälle att ställa frågor om programförslaget. Den vetenskapliga peer review-gruppen bedömer förslaget utifrån tre av Mistras kriterier för programförslag:

  • Programmet skapar en stark forskningsmiljö
  • Forskningen är av hög internationell vetenskaplig kvalitet
  • Programmet har en god ledning och organisation

Nyttoutvärdering
Nyttoutvärderingen genomförs oftast under två till fyra veckor av en eller ett par experter inom programförslagets område. Nyttoutvärderaren erhåller metodstöd från en utvärderingsexpert under sitt arbete. Nyttoutvärderaren tar del av programförslaget och genomför intervjuer med personer i den sökande gruppen och med företrädare för de avsedda användarna av forskningsresultaten. Utifrån detta författar nyttoutvärderaren en bedömningsrapport. Vid Mistras särskilda utlysningar, då ett större antal fullständiga programförslag ska nyttoutvärderas samtidigt, kan Mistra istället välja att sammankalla en större grupp av experter inom programförslagets område. Expertgruppen tar del av programförslaget och möts därefter för en gemensam prioritering av förslagen. Utifrån detta författar expertgruppen en bedömningsrapport.

Nyttoutvärderingen bedömer förslaget utifrån fyra av Mistras kriterier för programförslag:

  • Forskningen är av betydelse för viktiga miljöproblem
  • Forskningen är av betydelse för svensk konkurrenskraft
  • Forskningen är av värde för de avsedda användarna av forskningsresultaten
  • Programmet har en god ledning och organisation
Senast ändrad: 2008-04-26

2008-10-02
Planeringspengar till hållbar stadsutveckling
Tre grupper får medel till fortsatt planering av sina forskningsförslag till Mistras stora satsning...

2008-09-16
Vind, avfall och kolvmaskiner
Ansökningstiden för ProEnviros tredje utlysning har nu gått ut. Sammanlagt har 18 ansökningar lämnats...

2008-06-11
Framtidens hem
Mistras styrelse har fattat ett preliminärt beslut om det nya forskningsprogrammet Homes for...

Tänk på att...
Det tar tid att formulera ett programförslag över disciplingränser och över gränser mellan forskning och användning - mycket mer tid än de flesta tror. Skapa tid och plats för möten och investera i laganda.

Det kräver eftertanke hur både programmet ska möta behovet av både vetenskaplig meritering och användarvärde.  

Tvärvetenskaplig forskning tar ofta mer tid än inomdisciplinär forskning. Planera tillräcklig tid för detta.

Verksamheten i ett Mistra-program kräver ofta erfarna forskare med både djup och bredd. Programmet behöver därför en balans mellan seniora forskare och doktorander.

Undvik många "små deltidare" i programmet. Det försvårar möjligheten att uppnå gemensamma mål i programmet.

Programchefen är en nyckelperson i programmets ansträngningar att uppnå sitt tänkta bidrag. Att vara programchef för ett Mistra-program är i regel ett heltidsarbete. Fundera igenom vem som är bäst lämpad att leda er grupp i denna utmanande uppgift.

Satsa på tvåvägskommunikation i kommunikationen mellan forskare och användare. Ensidig presentation av idéer och forskningsresultat från forskarna skapar sällan delaktighet och engagemang hos de tänkta användarna.