ProEnviro 2007 - Ny utlysning för små och medelstora företag

Nu får innovativa små och medelstora företag en ny chans att stärka sin konkurrenskraft och arbeta tillsammans med högskolor och forskningsinstitut.


En andra utlysning i ett nytt forskningsprogram för miljöanpassad produktframtagning öppnar 27 april. Bakom satsningen står Mistra, och Stiftelsen för Strategisk Forskning, SSF.

Historik:

Läs mer:
ProEnviros webbplats

Kontakt:
Lars Frenning
Programdirektör ProEnviro
Tel: 08-505 816 79
lars.frenning@proenviro.se

Anna-Karin Engvall
Kommunikationsansvarig Mistra
Tel: 08-791 10 27
annakarin.engvall@mistra.org

Britt Marie Bertilsson
Programansvarig Mistra
Tel: 08-791 10 21
brittmarie.bertilsson@mistra.org

Stora företag bedriver ofta eget utvecklings- och forskningsarbete men små och medelstora företag har sällan de resurser som krävs för att själva kunna satsa på innovativ forskning och utveckling. Forskningsprogrammet ProEnviro vänder sig därför till mindre företag som vågar satsa på innovativa idéer med hög risk, avsevärd potential och stort miljöinnehåll.
 
Programmet, som är en gemensam satsning mellan Stiftelsen för Strategisk Forskning och Mistra och omfattar totalt 60 miljoner kronor och pågår till och med 2009.
 
- Små och medelstora företag har ofta inte möjlighet att bedriva egen forskning, men det finns en enorm potential som vi gärna vill väcka till liv. Den här gruppen av företag är viktig för Sveriges ekonomiska utveckling, säger Lars Frenning, programdirektör för ProEnviro.

Programmet ska ge en tydlig effekt på både miljö och konkurrenskraft. Därför krävs också ett samarbete mellan industri och högskola eller forskningsinstitut i projekten.

I första utlysningen beviljades tre projekt sammanlagt 17 miljoner kronor. Gemensamma nämnare för projekten är att de avser miljöanpassad produktframtagning och bedöms stärka konkurrenskraften.

En andra utlysning startar nu den 27 april  med sista ansökningsdag 27 september 2007.

Ansökningarna bedöms av såväl ett vetenskapligt som ett industriellt råd. Vetenskaplig höjd och nytänkande är viktiga kriterier vid den vetenskapliga bedömningen, och vad gäller den strategiska och affärsmässiga bedömningen, så står förbättrade miljöprestanda och industriell relevans i fokus. Alla projekt måste bygga på samarbete mellan industri och akademi.

Det vetenskapliga och det industriella rådet plockar ut de intressantaste ansökningarna och kallar de sökande till en hearing. Efter hearingen går några av ansökningarna vidare till styrelsen för ProEnviro som sedan fattar beslut om vilka projekt som ska beviljas pengar.

Senast ändrad: 2008-05-12

2008-10-02
Planeringspengar till hållbar stadsutveckling
Tre grupper får medel till fortsatt planering av sina forskningsförslag till Mistras stora satsning...

2008-09-16
Vind, avfall och kolvmaskiner
Ansökningstiden för ProEnviros tredje utlysning har nu gått ut. Sammanlagt har 18 ansökningar lämnats...

2008-06-11
Framtidens hem
Mistras styrelse har fattat ett preliminärt beslut om det nya forskningsprogrammet Homes for...

Tänk på att...
Det tar tid att formulera ett programförslag över disciplingränser och över gränser mellan forskning och användning - mycket mer tid än de flesta tror. Skapa tid och plats för möten och investera i laganda.

Det kräver eftertanke hur både programmet ska möta behovet av både vetenskaplig meritering och användarvärde.  

Tvärvetenskaplig forskning tar ofta mer tid än inomdisciplinär forskning. Planera tillräcklig tid för detta.

Verksamheten i ett Mistra-program kräver ofta erfarna forskare med både djup och bredd. Programmet behöver därför en balans mellan seniora forskare och doktorander.

Undvik många "små deltidare" i programmet. Det försvårar möjligheten att uppnå gemensamma mål i programmet.

Programchefen är en nyckelperson i programmets ansträngningar att uppnå sitt tänkta bidrag. Att vara programchef för ett Mistra-program är i regel ett heltidsarbete. Fundera igenom vem som är bäst lämpad att leda er grupp i denna utmanande uppgift.

Satsa på tvåvägskommunikation i kommunikationen mellan forskare och användare. Ensidig presentation av idéer och forskningsresultat från forskarna skapar sällan delaktighet och engagemang hos de tänkta användarna.