Mistras årsrapport 2007

Ladda hem eller beställ den här!

Miljömärkning under lupp
Miljömärkningen av olika varor tar fasta på så många olika kriterier att den inte alltid är vägledande för konsumenterna. Det blir svårt att göra...
Idéburet ledarskap

"Forskning för hållbar utveckling bygger på uthålligt ledarskap."

Dessa rader inleder en ny bok om ledarskap inom Mistras forskningsprogram.

Läs mer om boken »

Foto: Azote

Skogens framtid i fokus

Mistras styrelse har beviljat stöd till det nya forskningsprogrammet

Future Forests — Sustainable Strategies under Uncertainty and Risk

. Skogen och hur vi använder den står i fokus. Programmets mål är att utveckla användbara och hållbara strategier för skogsförvaltning.

Mistras styrelse beslöt den 9 juni år 2008 att bevilja högst 60 miljoner kronor för en första fas om fyra år till forskningsprogrammet Future Forests — Sustainable Strategies under Uncertainty and Risk vid SLU, Umeå Universitet och Skogforsk. Skogen och hur vi använder den står i fokus och programmets mål är att utveckla användbara och hållbara strategier för skogsförvaltning i en framtid som kännetecknas av förändring. Utmaningen ligger i att få skogen att räcka till för många olika behov.
Klimatförändringen, globaliseringen och en allt större konsumtion av energi och råvaror ökar efterfrågan på skogliga resurser. Att intensifiera skogsbruket för att utvinna mer timmer, papper och energi och samtidigt säkra biodiversitet, rekreation och andra ekosystemtjänster är nödvändigt och en komplex uppgift.

Ödesfråga
- Skogen är en av Sveriges basnäringar och skogsmarksanvändningen är nu en ödesfråga. Skogsbruket kan inte längre ha förtur på markanvändningen utan vi måste använda skogen på nya sätt. Och det är det som Future Forests ska fokusera på, säger Ola Engelmark, vd för Mistra. Förutsättningen för att programmet ska bli av är att skogsbranschen går in med motsvarande belopp som Mistra.

Senast ändrad: 2008-06-30

2008-10-02
Planeringspengar till hållbar stadsutveckling
Tre grupper får medel till fortsatt planering av sina forskningsförslag till Mistras stora satsning...

2008-09-16
Vind, avfall och kolvmaskiner
Ansökningstiden för ProEnviros tredje utlysning har nu gått ut. Sammanlagt har 18 ansökningar lämnats...

2008-06-11
Framtidens hem
Mistras styrelse har fattat ett preliminärt beslut om det nya forskningsprogrammet Homes for...

Tänk på att...
Det tar tid att formulera ett programförslag över disciplingränser och över gränser mellan forskning och användning - mycket mer tid än de flesta tror. Skapa tid och plats för möten och investera i laganda.

Det kräver eftertanke hur både programmet ska möta behovet av både vetenskaplig meritering och användarvärde.  

Tvärvetenskaplig forskning tar ofta mer tid än inomdisciplinär forskning. Planera tillräcklig tid för detta.

Verksamheten i ett Mistra-program kräver ofta erfarna forskare med både djup och bredd. Programmet behöver därför en balans mellan seniora forskare och doktorander.

Undvik många "små deltidare" i programmet. Det försvårar möjligheten att uppnå gemensamma mål i programmet.

Programchefen är en nyckelperson i programmets ansträngningar att uppnå sitt tänkta bidrag. Att vara programchef för ett Mistra-program är i regel ett heltidsarbete. Fundera igenom vem som är bäst lämpad att leda er grupp i denna utmanande uppgift.

Satsa på tvåvägskommunikation i kommunikationen mellan forskare och användare. Ensidig presentation av idéer och forskningsresultat från forskarna skapar sällan delaktighet och engagemang hos de tänkta användarna.