Till startsida
Gamla Brogatan 36-38
111 20 Stockholm
Telefon 08 791 10 20
Fax 08 791 10 29
Mistras årsrapport 2007

Ladda hem eller beställ den här!

Framtidens städer
Mistra deltog nyligen i FN-konferensen World Urban Forum i Kina som samlade cirka 20 000 deltagare från ett stort antal länder. Under konferensen...
Idéburet ledarskap

"Forskning för hållbar utveckling bygger på uthålligt ledarskap."

Dessa rader inleder en ny bok om ledarskap inom Mistras forskningsprogram.

Läs mer om boken »

PUBLICERAD 2007-07-09

Dialog om vatten

Projektet Vattendialogen startade för att få igång en diskussion mellan forskare och praktiker om hur utbytet av kunskap och erfarenheter kan bidra till en mer hållbar förvaltning av vatten. Projektet är avslutat, men dialogen fortsätter.

Projektet Vattendialogen startade för att få igång en diskussion mellan forskare och praktiker om hur utbytet av kunskap och erfarenheter kan bidra till en mer hållbar förvaltning av vatten. Projektet är avslutat, men dialogen fortsätter.

Ditt vatten, allas vatten är en publikation från Vattendialogen som uppmanar till fortsatt dialog om vattenfrågor.

- Den tecknar både problembild och lösningar på de problem som vi har identifierat, berättar Anna Jöborn, programchef för VASTRA och en av initiativtagarna till Vattendialogen. Att hitta lösningar på problemen med till exempel övergödning är oerhört komplext och för att vi ska hitta en hållbar lösning krävs att såväl forskare som praktiker deltar.

I de dialogseminarier som arrangerades deltog ett antal forskare, både samhällsvetare och naturvetare, representanter från näringslivet, myndigheter och intresseorganisationer på olika nivåer i samhället, för att diskutera svensk vattenhållning. Målet har varit att hitta vägar som gör att kunskap och erfarenhet, oavsett var den har genererats, kan omsättas i praktiken för ett hållbart nyttjande av våra gemensamma vattenresurser.

- Det har varit ett processorienterat arbetssätt där vi bland annat har diskuterat vilken typ av kunskap som saknas. En slutsats från projektet är att det är viktigt att tidigt involvera flera olika kompetenser för att hantera och lösa problemen. Det räcker inte med tekniska lösningar för att lösa vattenresursfrågor utan det handlar lika mycket om att skapa en effektiv förvaltning, att upprätta förtroende och mötesplatser mellan forskare, förvaltare och andra intressenter, säger hon.

Vattendialogen har byggt upp en databas för svenska projekt om vatten. Förhoppningen är att den ska utökas med nya vattenprojekt och fungera som en kunskapsbas för alla som jobbar med  vattenfrågor i Sverige.

Budkavlen går vidare och Vattendialogen kan ses som början på en fortsatt process.

- Det här är bara början på något som måste genomsyra såväl forskningssatsningar som själva förvaltningsprocessen för att vi ska kunna åstadkomma en långsiktigt hållbar förvaltning av våra naturresurser, säger Anna Jöborn.

Ladda ned skriften Ditt vatten, allas vatten här (pdf, 1 MB)

Senast ändrad: 2008-10-01

2009-01-05
Ensamt att vara bonde
Ny avhandling studerar bönders villkor — för att uppnå ett uthålligt jordbruk.

2009-01-01
Ökad skörd med hjälp av bakterier
Mikroorganismer både skyddar och främjar tillväxt hos grödor. Forskningsprogrammet MASE har gjort nya...

2008-12-12
Mindre utsläpp i ny brännare
Genom att kombinera så kallad pulserande förbränning med fast biobränsle har forskare vid Lunds...

2008-12-09
Djupare kunskap över gränserna
Finns ett gemensamt intresse för hur man kan utnyttja växters försvarsreaktioner vid bekämpning av s...

2008-12-01
Att få ut mer av mindre
Minskad energiåtgång, effektivare användning av stål och ökad återvinning av skrot är övergripande...

2008-11-18
Lagar för mikroorganismer
Det finns idag olika lagar och regelverk som sätter gränser för användningen av nyttiga...

2008-11-11
Transportnätet ett hot mot landskapet
Ekologiska samband riskerar att haverera och kulturvärden gå förlorade när nya vägar byggs. Det visar...

2008-11-05
Mikrofarkost för svåra vatten
Ett av Mistras idéstöd ska resultera i en miniubåt. Med den ska man till exempel kunna undersöka hav...

2008-10-28
Nya förväntningar på USA
Utgången av USAs presidentval och dess betydelse för de internationella klimatförhandlingarna...

2008-10-22
Nya nivåer för Urban Water
Forskningsprogrammet Urban Water har efter avslutad finansiering hittat nya former. Resultaten kommer...

2008-10-20
Nya verktyg för miljöanalys
Ett av Mistras allra första idéstödsprojekt har utvecklat metoder för hur olika så kallade...