Färre gifter i trädgården
Insekten Äpplevecklare orsakar stora skador på äppelodlingar i Sverige och resten av världen. Larverna förstör äpplet när de äter sig in i frukten för att nå kärnorna. I yrkesodling och i privata trädgårdar bekämpas insekten med giftiga organiska fosforföreningar. Dessa tar inte bara död på skadegöraren utan också de naturliga fienderna.
– Dessutom får ofta privata odlare i sig gifter vid själva hanteringen av bekämpningsmedlen på grund av okunskap, säger Peter Witzgall, projektledare inom Mistraprogrammet Biosignal.Han berättar också att mängden gifter som används i privata trädgårdar är mycket större än vad man tidigare trott. Dessutom finns idag få fungerande alternativ till gifter mot fruktodlingarnas fiender.Peter Witzgall har därför tillsammans med hortonomen Solveig Sidblad utfört förvirringsförsök mot äpplevecklaren i ett koloniområde i Nynäshamn.Genom att använda insekternas egna doftsignaler, feromoner, kan man störa äppelvecklaren och förhindra parning. Därmed kan den inte heller lägga ägg som kläcks till larver. Forskarna vid SLU i Alnarp har lyckats identifiera och syntetiskt framställa fler ämnen som ingår i äppelvecklarens feromon.
– Tidigare försök vid yrkesodlingar har varit lyckosamma, nu ville vi prova i ett mindre område. Försöken i koloniträdgården föll mycket väl ut. Vi tror att man så småningom kan skydda enskilda träd, säger han.
Rent praktiskt handlar det om att hänga upp feromonremsor tätt i hela odlingen vilket gör att hanarna inte hittar till honorna utan blir i stort sett omgivna av hondoften.
Trots att Äpplevecklaren anses vara den största plågoanden för äppelodlare finns ytterligare en plågoande för privata odlare.
– Trots angrepp från Äpplevecklaren kan vissa frukter ändå användas till exempelvis äppelmos. Angrepp från Plommonvecklaren förstör däremot frukten helt. Vi kommer nu att gå vidare med feromonförsök mot Plommonvecklaren, säger Peter Witzgall.
Tekniken med förvirringsmetoden är fortfarande under utveckling men vid SLU hoppas man att det kommer att finnas doftremsor tillgängliga i handeln inom en snar framtid.
Läs mer om detta i Mistras nyhetsbrev 2006:2 som finns här (pdf, 1 MB).