Till startsida
Gamla Brogatan 36-38
111 20 Stockholm
Telefon 08 791 10 20
Fax 08 791 10 29
Mistras årsrapport 2007

Ladda hem eller beställ den här!

Framtidens städer
Mistra deltog nyligen i FN-konferensen World Urban Forum i Kina som samlade cirka 20 000 deltagare från ett stort antal länder. Under konferensen...
Idéburet ledarskap

"Forskning för hållbar utveckling bygger på uthålligt ledarskap."

Dessa rader inleder en ny bok om ledarskap inom Mistras forskningsprogram.

Läs mer om boken »

PUBLICERAD 2007-06-20

Mistra investerar i ny etisk fond för tillväxtmarknader

Som första investerare i en ny etisk fond går Stiftelsen för miljöstrategisk forskning - Mistra - åter i bräschen. Det är det danska företaget BankInvest som startar en ny etisk fond för Global Emerging Markets Debt SRI. En fond som placerar i företags- och statsobligationer på världens tillväxtmarknader.

Fonden tillämpar en bedömning utifrån positiva kriterier i kombination med ett traditionellt negativt filter.

- Obligationer på tillväxtmarknad är en intressant investering. När nu BankInvest gör det med SRI-ansats blir det extra intressant och ligger då i linje med Mistras placeringspolicy, säger Märtha Josefsson, ordförande i Mistras kapitalförvaltningskommitté.

Detta är den femte fonden med SRI-profil där Mistra är föregångare som första-investerare. Denna gång tillsammans med LO, Finska kyrkan och Norska kyrkan.  Förra året gjorde Mistra en liknade investering i en ny aktiefond hos Bankinvest.

Varför har då Mistra valt denna fond? EnligtEva Thörnelöf , kanslichef på Mistra, är det bra att ha många olika tillgångsslag i totala portföljen som inte är korrelerade med varandra - av riskspridningsskäl. Vissa tillgångsslag är svåra att ha hållbarhetsprofil på för de är inte tillräckligt transparenta.

- Därför är det så bra när en förvaltare i samarbete med investerare satsar på fonder med hållbarhetsprofil där det inte finns ett utbud. Det är ju särskilt viktigt i utvecklingsländer att verka för en social- och miljömässigt sund företagsamhet, säger hon.

Mistras kapital, 3, 8 miljarder, är sedan april år 2007 investerade till hundra procent enligt hållbarhetskriterier. Därmed är målet om att senast år 2007 förvalta hela portföljen enligt hållbarhetskriterier uppnått.- Vi känner oss nu ganska säkra på att hållbarhetskriterier i kapitalförvaltningen faktiskt förbättrar den finansiella avkastningen, säger Märtha Josefsson.

 
För mer information, kontakta gärna:

Märtha Josefsson, ordförande, Mistras kapitalförvaltningskommitté
0708-34 29 46

Eva Thörnelöf, kanslichef, Mistra
08-791 10 26
0707-32 30 06
Eva.thornelof@mistra.org 

Anna-Karin Engvall , kommunikationsansvarig, Mistra
08-791 10 27
0707-32 30 07
Annakarin.engvall@mistra.org 

Ladda ner:

Senast ändrad: 2008-10-02