Till startsida
Gamla Brogatan 36-38
111 20 Stockholm
Telefon 08 791 10 20
Fax 08 791 10 29
Mistras årsrapport 2011

Ladda hem eller beställ den här!

Film om Mistras forskningsprogram Stålkretsloppet

Se filmen »

Idéburet ledarskap

"Forskning för hållbar utveckling bygger på uthålligt ledarskap."

Dessa rader inleder en ny bok om ledarskap inom Mistras forskningsprogram.

Läs mer om boken »

Petra Hammarstedt är vd på Servicestaden AB. Foto: Lasse Hejdenberg
PUBLICERAD 2009-05-05

"Priset ger oss en skjuts i rätt riktning"

Servicestaden AB med Petra Hammarstedt i spetsen har fått Svenska Kraftnäts miljöpris 2009 för sitt ultrarena vatten, som helt utan kemikalier renar rengör  transformatorer och oljefånggropar i ställverk. En egen uppfinning som expertisen dömde ut från början.
Läs mer om
Pro Enviro
och Servicestaden AB
Filer tillgängliga för nedladdning
Ikon som illustrerar filtyp Filnamn
Svenska Kraftnät, som sköter det svenska stamnätet för elkraft, har sedan 2007 delat ut sitt eget miljöpris. Syftet har varit att att lyfta fram goda exempel på hur metodutveckling kan leda till en allt mindre miljöbelastning i skötseln av stamnätets anläggningar.

— Vi är jättestolta över miljöpriset. Det är oerhört hedrande och har gett oss en riktig skjuts i rätt riktning, säger Petra Hammarstedt, vd och ägare av Servicestaden AB.

Hennes företag arbetar dels med Qlean Surface, fasadtvätt, dels med Qlean Construction där det ultrarena vattnet används för att rengöra bland annat transformatorer och ställverk. Företaget har utvecklats allt efter kundernas efterfrågan.

— Vi har utvecklat reningsmetoden med ultrarent vatten av eget intresse och engagemang. Eftersom vi inte är kemister fattade vi inte att detta egentligen var omöjligt. De allra flesta vi kontaktade sa att nollpunkten var destillerat vatten. Men vi ville ha ännu renare vatten, säger Petra Hammarstedt.

Egna tester visade att det ultrarena vattnet kunde lösa olja och Servicestaden tog fram diverse prototyper för att rengöra bland annat maskindelar för användning inom industrin. 2005 försvann dock allt i en brand och företaget byggdes upp igen.

— Företaget genomgick då en omstrukturering. Vi såg att förmågan att lösa olja hade en framtid, säger Petra Hammarstedt.

I dag har företaget vuxit från två till åtta heltidsanställda. Förra året beviljade Mistraprogrammet ProEnviro stöd till att utveckla metoden för användning vid maskindelstvätt inom verkstadsindustrin.

Projektet pågår i samarbete med forskare från Linköpings universitet. I februari i år installerades den första anläggningen från Servicestaden, för rengöring av kretskort i Karlskrona. Aggregaten är ett komplement till befintlig rengöringsanläggning och ska utvärderas i produktion. Detta är det första resultatet av produktutvecklingsprojektet SOFIQ i samarbete med Linköpings universitet som är del finansierat av Mistra och SSF.

Servicestaden AB tilldelades Svenska Kraftnäts miljöpris på 100 000 kronor med motiveringen "Servicestaden Sverige AB har genom sin utveckling av rengöringsmetoden gett ett värdefullt bidrag till en mer miljöanpassad underhållshantering i ställverken".

Priset delas med företaget Flir Systems AB, som har utvecklat en kamera som avslöjar läckor av växthusgasen svavelhexafluorid (SF6) från brytare och annan ställverksutrustning.

Senast ändrad: 2009-05-05
Nyheter

2012-05-16
Slutrapport från Marine Paint
I forskningsprogrammet Marine Paint har man under nio års tid strävat efter att utveckla nya...

2012-05-08
Ladda ner eller beställ Mistras årsrapport 2011
Vad har hänt sedan sist? Nu är Mistras årsrapport färdig och kan beställas via hemsidan.

2012-05-08
Nu utvärderar vi ansökningarna till Mistra Closing the loop
26 projektansökningar lämnades in till forskningsprogrammet Closing the Loop. Nu har arbetet med...

2012-04-27
Mistra medfinansierar Östersjöprogrammet BONUS
Östersjöprogrammet BONUS är en gemensam forskningssatsning mellan EU:s medlemsstater runt Östersjön...

2012-04-17
Stockholm +40  - ett forum för hållbar utveckling
Den 23 till 25 april 2012 står Miljödepartementet och Utrikesdepartementet som värdar för den...

2012-04-11
Debattartikel: Jakt på citat skadar forskningen
Finansieringen av svensk forskning måste ses över. Fortsätter vi på den inslagna vägen riskerar vi...

2012-03-14
Sökes: Programvärd Closing the Loop
Mistra söker programvärd för programmet "Closing the loop" som syftar till att på ett hållbart sätt...

2012-03-11
Unikt miljösymposium på Slottet
I mars står Kungen värd för ett tvärvetenskapligt och framtidsinriktat miljösymposium på Slottet. 14...

2012-02-10
SWECO Eurofutures utvärderar effekter
Mistra har utsett SWECO Eurofutures som leverantör av särskilda utvärderingstjänster under 2012.

2011-11-28
Upphandling av utvärderingstjänster
Mistra inbjuder till att inkomma med anbud gällande upphandling av utvärderingstjänster.

2011-11-25
12 av 43 kallas till Hearing i första utlysningen
Det Vetenskapliga och det Industriella Rådet i Mistra Innovation har nu beslutat vilka ansökningar...