14 ansökningar till ProEnviro
När ansökningstiden gick ut den 27 september 2007 hade 14 ansökningar från små och medelstora företag inkommit.
Ansökningarna kommer att utvärderas av ett vetenskapligt råd och ett industriellt råd. Det vetenskapliga rådet svarar för den vetenskapliga bedömningen, där höjd och nytänkande är viktiga kriterier. Det industriella rådet svarar för den strategiska och affärsmässiga bedömningen, där förbättrade miljöprestanda och industriell relevans utgör fokus. ProEnviros styrelse fattar beslut den 13 december med de båda rådens bedömningar som underlag.
ProEnviro omfattar totalt 60 miljoner kronor och pågår till och med 2009. Detta var den andra av två planerade utlysningar.
ProEnviro är en satsning på innovativa forskningsidéer för miljöanpassad produktframtagning och stärkt konkurrenskraft hos små och medelstora företag. Projekten ska ske i samarbete mellan industri och högskola, universitet eller forskningsinstitut.
Ladda ner:
Lista med de 14 ansökningarna (pdf, 10 kB)